Kai kurie žmonės kreipinio „jūs“ formas visada rašo iš didžiosios. Visur ir visada – nuo skelbimų koridoriuje iki programų meniu. Jie mano, kad taip elgiasi pagarbiai, o aš – ne. Manau, kad tai – nereikalingas pretenzingumas.

Daugelis pamiršta, kad įvardis jūs daugiskaitos forma jau savaime yra mandagus (kitaip, nei familiarus tu). Dėl to, jei kontekstas nereikalauja, apkrauti jį papildomai didžiosiomis raidėmis, šriftais ar kvapais, nėra jokio reikalo. Kasdieniuose tekstuose (įskaitant kasdienius el. laiškus) mažosios raidės visiškai pakanka.

Toliau – pavyzdėlis, kaip elementarios klaidos bandymą rodyti tarsi pagarbą klientui paverčia ironija. Rašo vienos bendrovės ypač svarbių klientų (!) vadybininkė. Kelios mano pastabos – skliaustuose:

Laba diena,

labai aciu uz info

kadangi Jusu (ach) kliente (=vadybininkė) isejo is XX- tai kuruoti polisus (=klientus) perdave man
kr (=šį) menesi pasibaigs Jusu (och) automob.kasko (kam trumpinti?) draudimas- as busiu po atostogu08,14, kaina bus galimybe aptarti

pradziai nusiusiu XX pasiulymas kasko draudimams (=KASKO draudimo pasiūlymą, rusiški linksniai), o laiska su imoka atsius pastu

aciu

(Pažymėjau tik kelias klaidas, iš tiesų nėra nei vieno sakinio, kuris būtų parašytas gerai.)

Objektyvumo dėlei reiktų parašyti, kad kreipinius laiškuose kai kur rekomenduojama rašyti iš didžiosios. Bet ta rekomendacija, manyčiau, yra (a) morališkai pasenusi ir (b) tinkama tik diplomatų arba panašiems labai formaliems laiškams (siūlau taip: jei rašote ant popieriaus žmogui, kurį norite išaukštinti, ir bent jau pasirašinėjate ranka – didžioji raidė tinka).

O kitur, vietoje paviršutinio rūpinimosi mandagumu, daug svarbiau rašyti tiesiog be elementarių klaidų.

Reklama